Wiercenia małośrednicowe są otworami o głębokości do 30 m i średnicy otworów do 200 mm.
Wiercenia wykonuje się w celu:
- ustalenia profilu przewiercanych warstw
- ustalenia poziomów występowania wód gruntowych oraz miąższości warstw wodonośnych
- wykonania badań makroskopowych gruntu
- pobrania prób gruntu i wody do badań laboratoryjnych
Wiercenia wykonuje się dwiema metodami w zależności od planowanej głębokości otworów, budowy geologicznej obszaru, warunków hydrogeologicznych oraz możliwości dotarcia w miejsce wiercenia.
Wiercenie geotechniczne metodą ręczną
wykonuje się do głębokości 6 m (opcjonalnie głębiej). Wiercenie ręczne polega na pobieraniu prób gruntów za każdym obrotem świdra około 20-30 cm i wraz ze zwiększeniem głębokości dokręcania żerdzi zestawu wiertniczego z jednoczesnym przesuwaniem ścisków obrotowych. Taki sposób wiercenia gwarantuje bardzo dokładne rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych. Odwierty geotechniczne
Metoda mechaniczna
pozwala na wykonanie odwiertu do głębokości +/- do 30 metrów i więcej. Podczas wiercenia wykonuje się opis makroskopowy gruntu oraz pobiera się próby do analizy laboratoryjnej. Aby zapewnić najlepszą jakość wykonywania badań, ograniczyć możliwości popełnienia błędu w interpretacji wyników wiercenia, nie naruszać naturalnych stosunków wodnych a także nie uruchamiać procesów geologicznych w podłożu wiercenie prowadzi się z marszem do 1,5 m.